Kde se vzal název chovatelské stanice "Vraní skála"?
Vraní skála je skalní útvar nedaleko Zdic - oblíbené místo pro výlety. Z jedné strany je přístupná pro turisty, z druhé slouží jako horolezecká stěna. Z vrcholu je krásný rozhled. Již v roce 1948 byla vyhlášena přírodní památkou a je přírodní rezervací. Na jejím vrcholu prý přišli před 160 lety Jindřich Fügner a Miroslav Tyrš na nápad vytvořit tělocvičnou organizaci, ve které by se ideál krásného těla spojoval s vysokými mravními zásadami - SOKOL. No a my tam při jedné vycházce přišli na nápad pojmenovat podle ní naši právě vznikající chovatelskou stanici.
Proč právě špic?
Když jsme se rozhodovali pořídit si pejska, sešla se rodinná rada a bylo stanoveno několik kritérií, která musi splňovat:
-
musí být hodně malý - aby se vešel na klín i dětem
-
musí být krásný a chlupatý - aby ho naše dcera mohla česat
-
nesmí být "umělý" - to znamená, že se nebude stříhat, trimovat ani kupírovat a nesmí nosit mašličky, gumičky a oblečky
-
nesmí si při jídle ucourat vousy a na procházce celé břicho
-
nesmí mít lovecký pud, protože chceme chodit na procházky i do lesa
-
musí trochu i hlídat
-
musí mít rád děti a nesmí jim ani náhodou ublížit
A toto všechno splňuje právě jen špic, zejména malý a trpasličí. Původně jsme měli 2 šeltie, ale to nebylo to pravé. Teď již 40 let chovám špice a za celou tu dobu jsem nepoznala plemeno, které by bylo univerzálnější. Špic je chytrý, učenlivý, lehce vychovatelný. Je velmi odolný vůči nemocem, počasí, nenáročný na údržbu, je vhodný pro držení v bytě i venku, není agresivní, nemá lovecký pud, je vhodný k dětem i starým lidem, je i dobrým a ostražitým hlídačem. A samozřejmě je nejkrásnější, pořád má dobrou náladu a umí se smát.
Špicové jsou chováni v mnoha velikostních rázech – od 18 až po 55 cm kohoutkové výšky. To z nich dělá ideálního psa pro každého zájemce. Stejně tak i pro množství barev, ve kterých se špic chová.
V mojí chovatelské stanici najdete špice malé a trpasličí – v typech klasický německý špic i pomeranian. Co se týká barev, v současné době mám špice vlkošedé, krémové (creme), creme-sable, orange-sable a black and tan (černé se znaky).
Prvního špice jsem si pořídila již v roce 1979. Byla to malá černá fenka Della Černá jiskra od paní Soukupové z Plzně – ta krátký čas dokonce dělala poradce chovu pro malé špice. Další fenka byla Sanží z Tichého háje, malá černá fena, ale s oranžovými a vlkošedými předky. Na této feně jsem založila svůj chov malých vlkošedých špiců, kterému se věnuji dodnes.
Úspěchy
Za největší úspěchy považuji odchov zdravých a krásných štěňátek. A také to, že všichni majitelé mých pejsků jsou s nimi naprosto spokojeni a mnoho z nich se stalo členy našeho klubu a dnes jsou zapálenými chovateli. Výstavy, kterých jsme se zúčastnili doma i v cizině, se nedají spočítat. Snad stojí za zmínku, že 3x pes z mojí chovatelské stanice byl vyhlášen nejkrásnějším špicem Klubové nebo Speciální výstavy. Výstavně nejúspěšnější byla moje fenka Bibi Vraní skála - Interchampion a champion několika zemí, také světový vítěz. Její dcera CH Katrin Vraní skála také získala titul Světový vítěz. Ale nemá cenu množství titulů a ocenění vyjmenovávat, zabralo by to mnoho místa – ostatně tituly se dají “vyjezdit“ a proto ne vždy zcela vypovídají o kvalitě jedince.
Lásku ke zvířatům jsem zřejmě zdědila po předcích. U nás bylo vždy spoustu zvířat. Kromě užitkových měl můj děda koně, otec byl zapáleným holubářem a včelařem, matka chovala drůbež, zúčastňovala se i výstav, a pro široké okolí líhla všechno, co je z vajíček, dokonce i bažanty. Moje dcera má koně, syn velké psy, vnoučata mají morčata a křečky.
Podmínky pro chov mám výborné. Pejskové mají k dispozici zatravněnou zahradu, kolem ní je vysoká kamenná zeď, takže pejsci nikoho neprovokují a nikdo neprovokuje je. Staří psi u nás vždy dožívají. Rodina mne podporuje, takže pokud nemůžu já, vždy se najde někdo, kdo se o pejsky postará.